Od štrozoku k matraci

Od štrozoku k matraci

Otázka, jestli spíte na štrozoku nebo na matraci, by asi mnohého z nás trochu zaskočila. Dříve byl slamník běžnou věcí, dnes slouží už jen pro zdravotní účely. 

Štrozok je dnes léčebnou pomůckou

Některá slova, která bychom mohli běžně slyšet například v době před sto lety, jsou už dnes téměř zapomenutá. Jedním z takových slov, u kterých už jen málokdo z mladší generace zná význam, je „štrozok“. 

Co vlastně obnášelo toto zajímavé slovo? 

Byl to docela obyčejný slamník. 

Tedy velký pytel, který se vycpal senem, slámou a pak sloužil jako matrace.

Dnes už bychom na něčem takovém asi jen těžko spočinuli, a hlavně bychom si asi příliš neodpočinuli. Štrozoky byly ještě donedávna nezbytnou výbavou vojenských pryčen i trestnic. A kdo je tak trochu pamětníkem a zažil klasické chmelové brigády, ten na ně asi také dlouhou nezapomene. Díky nedostatečné hygieně se v nich totiž velice často usídlila různá malá zvířátka, která nocležníka nenechala na pokoji. 

- Jedním z pravidel, které se u slamníků muselo dodržovat, bylo to, že se náplň musela po určité době měnit. 

- Pokud k tomu nedošlo, pak se do ní nastěhovaly blechy nebo plíseň. 

Štrozok ale není v žádném případě úplný přežitek, který se ztratil v pomyslném propadlišti dějin. Můžeme se s ním setkat i dnes. Ovšem v jiné podobě. Současné slamníky mají spíše zdravotní využití. Obal tvoří kvalitní (většinou bavlněná) látka a obsah léčivé byliny. 

Možností, na čem spočineme k nočnímu odpočinku, je celá řada. 

Mezi moderními matracemi máme dnes tolik možností výběru, že si můžeme zvolit přesně to samé přímo na tělo. 

- A to samé platí také o prostěradlech, kterými vybranou matraci zakryjeme. 

Nejvíce využívané je klasické froté prostěradlo, které má tu výhodu, že se snadno udržuje a odpadá nutnost žehlení. Po celém obvodu je také většinou vybaveno gumou, tudíž dokonale drží po celou noc a nepohne s ním ani žádný temperamentnější spáč. Stále více se také využívá jako materiál na výrobu prostěradel mikroplyš, který je krásně měkoučký a naše tělo umí báječně rozmazlovat. 

Všechny komentáře