Gel nebo prací prášek? Jak kdy

Gel nebo prací prášek? Jak kdy

Vyprat dobře prádlo může být docela umění. Zejména dnes, když máme široké možnosti ve výběru pracích prostředků, je nutné naučit se v nich orientovat. 

Prášek nebo gel?

Také občas váháte, jestli použít na vyprání prádla tradiční prací prášek anebo raději sáhnout po gelu? Ještě o trochu více nám situaci komplikují gelové kapsle. Když na trh výrobci začali dodávat první gelové prací prostředky, docela rychle se ujaly. Dokonce to chvíli vypadalo, že pracím práškům odzvonilo. Ale není tomu tak. Byl to prostě jen dočasný trend. 

Postupem času jsme totiž zjistili, že je dobré mít doma obě varianty pracího prostředku. 

Každý je totiž vhodný na něco jiného. 

Jestliže chceme prádlo vybělit, pak rozhodně prací prášek. Obsahuje totiž aktivní kyslík, který bělení podporuje. U pracího prášku je zapotřebí podívat se na etiketu. Výrobci je totiž produkují stále koncentrovanější. Jedno balení (3,6 kg) vám může vystačit až na sto praní. Vybírejte tedy nejen podle ceny, ale také podle údaje, který vám sdělí, na kolik praní balení vystačí. 

Koncentrovaný prací prášek je výhodný z několika hledisek. 

Zejména dva faktory jsou pro nás přínosné. 

1) Nemusíme kupovat extra velké balení, a přesto vystačíme dlouhou dobu. 

2) Méně pracího prášku se lépe z prádla vymáchá a nezanechá žádné skvrny. 

Na denní prádlo je lepší prací gel

Jestliže potřebujete vyprat jen takzvané „denní prádlo“, pak je rozhodně lepším řešením gel. Ten se totiž i snáze rozpustí i při krátkých programech u méně teplé vody. Jestliže je prádlo více ušpiněné na určitých místech, pak můžete gel nanést předem a nechat chvíli působit. Na jemné materiály (například vlnu) je vhodné používat speciální prací prostředky. 

Jedna zásada by měla platit u všech pracích prostředků. 

o Sledujte datum spotřeby, protože i prací prášky a gely mohou stárnout. 

o Prádlu sice neublíží, ale také příliš nepomohou. 

o Ztrácejí totiž věkem na síle. 

Při volbě správné dávky je také dobré přihlédnout ke kvalitě používané vody. Čím tvrdší, tím více prostředku bude zapotřebí.

Všechny komentáře