Bez zipu lidstvo už být nemůže

Bez zipu lidstvo už být nemůže

Pokud by ze světa zmizel zip, svět by změnil svou tvář. Tento pomocník při spojování dvou stran je pro nás nezbytný. Už pronikl i do oblasti ložního prádla. 

Život bez zipu být nemůže 

Také vás některé vynálezy fascinují svou jednoduchostí? Stačil prostě jeden dobrý nápad a svět byl opět bohatší o jednu věc. Některé vynálezy dnes patří spíše do muzea a pro naši moderní dobu jsou už nepoužitelné. A některé prošly vývojem a používáme je stále. I když v trochu jiné podobě. Pomůckou, která zůstala prakticky taková, jaká byla i v okamžiku svého zrození, je zip.

- Obyčejný kovový a nenápadný zip. 

Ani si neuvědomujeme, jak by náš svět vypadal, pokud by z něho naráz zmizely veškeré zipy. Jen těch spadlých oděvů, vysypaných kufrů a tašek. A tak bychom mohli pokračovat ještě dlouhou dobu. Zip prostě k našemu životu potřebujeme. Jak dlouho lidstvo tento nezbytný doplněk mnoha oděvů a dalších potřeb používá? To je docela složité. Jisté pokusy už proběhly v polovině devatenáctého století. 

Svou pevnou podobu ale zip dostal až v roce 1913. 

- Oproti původním návrhům byly u zipu vyrobeny menší segmenty.

- Proto se obě části dobře uzavřely a nebylo pod ně ani vidět a ani tak nefoukalo. 

Zip uspěl i ve válce

V první světové válce prodělal zip zátěžovou zkoušku, když jím byly vybaveni američtí vojáci. Jak vidno, zip v této zkoušce obstál a dostal se tak i mezi běžné civilisty. 

Třicátá léta dvacátého století byla pro zip přelomová. 

Výrobci oděvů začali objevovat jeho nesporné výhody a prosazovali ho do různých druhů oblečení. 

- Pomohla jim v tom i reklamní kampaň, mířená především na děti. 

- S knoflíky měly jejich drobné, a ještě málo trénované prstíky, totiž většinou docela problémy. 

Kalhoty ale dlouho odolávaly příchodu zipu. Příkladem šel britský král Edward VIII., který začal nosit kalhoty se zipem. Jeho příkladu následovali jeho poddaní. Dnes se zip používá běžně i na ložním povlečení.

Usnadní tak práci při povlékání i údržbě. 

Zejména luxusní povlečení je jím vybaveno zcela běžně.

Všechny komentáře