Způsob, jak z bytového textilu vytvořit skutečně osobní věc

Způsob, jak z bytového textilu vytvořit skutečně osobní věc

Když v dřívějších dobách dozrála dívka do určitého věku, měla mít pro všechny případy už připravenou výbavu, kterou si ponese do nového domova. Obsah výbavy pochopitelně závisel na movitosti její rodiny. Co ale chybět v žádném případě nesmělo, byl bytový textil.

·      Do této kategorie spadaly (kromě oblečení a dalších součástí výbavy) také

-       utěrky

-       ručníky

-       ubrusy

-       kapesníky

-       a samozřejmě ložní povlečení.

Všechny tyto potřeby do domácnosti spíchla většinou některá šikovná žena z rodiny. Pokud to neuměla nebo měla rodina dostatek finančních prostředků, pak si nechala dívka ušít výbavu u některé šikovné švadleny.

·      Jednu záležitost ale musela budoucí nevěsta většinou zvládnout sama.

o   A to – vyšít si na všechny součásti své výbavy monogramy.

Tento nezbytný doplněk ale nesměla uspěchat. Pokud by se změnil ženich, pak měla o další práci postaráno.

Vyšijte si svůj oblíbený motiv třeba na ložní prádlo

Vyšívání monogramů a různých ornamentů už nepatří mezi povinnosti budoucí hospodyňky. Může to být ale hezké ozvláštnění a ozdobení například ložního povlečení. Jen je třeba dobře vybírat, na které se to bude hodit.

·      Je jasné, že romantický motiv by na povlečení s 3D motivem drsného motorkáře (nebo pivních sklenic) asi vypadalo trochu podivně.

Nejvíce vyšívané motivy vyniknou na jednobarevném luxusním saténovém povlečení nebo na klasickém bavlněném ložním prádle. Už se ani nemusíme pachtit s jehlou a vyšívací přízí. Moderní šicí stroje zvládnou tuto práci během krátké chvíle a naprosto perfektně. Pokud není monogram přesně tím pravým, pak není problém najít nějaký vhodný motiv – například na internetu.

-       Ve stejném stylu mohou být vyšity například i ubrusy.

-       Tento způsob vylepšení bytového textilu se v současné době objevuje i v některých rodinných penzionech nebo hotelích.

o   Tam to dodá na útulnosti a pocitu domácího prostředí.