Len už potkáte málokde, nahradila ho bavlna

Len už potkáte málokde, nahradila ho bavlna

Za dobu novodobé lidské existence bylo napsáno už mnoho pojednání o tom, kdy se vlastně stal člověk člověkem. Každý na to má trochu odlišný názor. Možná, že by se dalo říci, že se tak stalo ve chvíli, kdy se začal oblékat. Žádné zvíře tuto potřebu nemá. A aby se měl do čeho zahalit, potřeboval najít vhodný produkt, ze kterého by si vyrobil tkaninu. Zvířecí kůže se ukázala v mnoha ohledech jako nedostačující.

·      Cesta ke skutečným textiliím byla ale velice dlouhá.

Jednou z rostlin, která se ukázala jako ideální, byl len. Nejstarší lněné produkty jsou doložené už ze sedmého tisíciletí před naším letopočtem. Přesto, že tu s námi len byl takovou dlouhou dobu, zejména v poslední době ho stále více nahrazují další materiály.

·      V omezení využívání hrají roli zřejmě hlavně dva důvody.

1)    Náročná příprava rostlin ke zpracování (stačí si vzpomenout na Krtečka, jak se naběhal).

2)    Moderní materiály jsou pro naše tělo mnohem příjemnější.

Pokles by skutečně rapidní. Zatímco v osmdesátých letech minulého století bylo oseto až dvacet pět tisíc hektarů, v roce 2009 pouhých sto padesát hektarů. Dnes se pěstováním lnu zabývá jen několik soukromých zemědělců.

Bavlna prostě len převálcovala

U mnoha textilních výrobků nahradila len bavlna. Například klasická bílá prostěradla už ze lnu uvidíte málokde. Bavlna je mnohem příjemnější. Tato prostěradla jsou sice nahrazována ve velké míře dnes už také klasickými froté, ale je stále mnoho nocležníků, kteří nedají na bavlněné prostěradlo dopustit.

o   Zejména v letním období, kdy příjemně ochladí naši pokožku.

Výrobci vycházejí svým zákazníkům vstříc a nabízejí bavlněné prostěradlo v mnoha barevných variantách. Od krásně teplé pastelově zelené až po sytě fialovou.

·      Další výhodou těchto prostěradel je to, že za špičkovou kvalitu nemusíte platit vysokou cenu.

·      Pořizovací náklady jsou velice přijatelné.