Jde se do kanafasu! Co to vlastně znamená?

Jde se do kanafasu! Co to vlastně znamená?

Také vám babička o prázdninách večer říkávala, že už se půjde do kanafasu? Dnes už je tento termín tak trochu zapomenut. Co to vlastně byl ten kanafas? A odkud se tento zvláštní výraz vzal? 

Co je kanafas?

Kanafas je bavlněná tkanina, která se tká v plátnové vazbě. Vzory na tuto látku se používaly v podstatě stále stejné, i když byly dost variabilní. Jednalo se o:

  • podélné
  • a příčné pruhy.

Některé látky mohly být i kárované. A to v případě, že se obě varianty zkombinovaly. K těmto vzorům patří i oblíbená červená nebo modrá kostička. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Několik důvodů návratu k péřovým přikrývkám a polštářům.

Kde se vzal ten zvláštní název?

Dalo by se říct, že kanafas byla odedávna tkanina, která se v Čechách hojně vyráběla. Zároveň byla velmi oblíbená. Proti tomuto faktu ale hovoří tak trochu její název. „Kanafas“ totiž rozhodně česky nezní. 

Mnoho českých termínů a slov je odvozeno z němčiny. Je to logické. Tento jazyk byl u nás i po dlouhou dobu jazykem úředním. Tentokrát tomu ale tak není. Kanafas vznikl z latinského „cannabis“. Což v překladu znamená „konopí“. Ustálené pojmenování „kanafas“ se trvale v českém jazyce zabydlelo někdy začátkem sedmnáctého století.

Kanafas si lidé často vyráběli sami

Popisovanou látku si většinou chudí lidé vyráběli sami a někdy to byl i jejich jediný možný způsob obživy.

Například na horách, kde byl život opravdu těžký, bylo tkaní a prodávání látek doslova požehnáním. V každé rodině byl tedy většinou alespoň jeden tkalcovský stav.

Továrny s moderními stroji na výrobu plátna byly záhubou pro tyto drobné řemeslníky. Kvalitou ani cenou jim nemohli konkurovat. Dnes se z tkalcovství stal spíše krásný koníček nebo umělecká profese. 

Dnes můžete mít povlečení, na jaké si vzpomenete

I v oblasti ložního povlečení šel pokrok postupně kupředu. Díky tomu můžete v současné době mít vzor, na jaký si vzpomenete. Kromě klasických jednobarevných a decentních stylů se nabízí dokonce i 3D povlečení, které vypadá jako živé.

Prohlédněte si naše ložní povlečení