Kam se podíváš, všude bavlna

Kam se podíváš, všude bavlna

O využití bavlny na výrobu některých součástí oblečení máme zprávy dokonce už ze starého Egypta, z období před deseti tisíci lety. Stále masivnější využívání mělo v době pozdější jeden negativní dopad. A to – bavlníkové plantáže, které se nechvalně proslavily tím, že zde v otřesných podmínkách museli pracovat černošští otroci. Ale v tom je bezesporu bavlna zcela nevině, a tak ji dál můžeme využívat na celou řadu textilních výrobků.

§  Nedá se dost dobře říci, u kterých druhů textilních výrobků našla bavlna největšího využití, protože je prostě všude.

Velké využití našla i v našich ložnicích, kde ji můžeme najít na povlečení i prostěradlech. Vzhledem k tomu, že je její využití v tomto ohledu opravdu obrovské, jsou také díky tomu široké možnosti výběru.

-       Bavlněné povlečení se na trhu objevuje v mnoha barevných i vzorových variacích.

-       Není tedy problém vybrat přesně to pravé podle našich představ.

Žehlička je (bohužel) nutná

Jisté nevýhody ale bavlna přeci jen přináší. Po vyprání je většinou nutné použít žehličku nebo mandl. Přesto není údržba nijak zvlášť obtížná nebo náročná.

§  A pokud žehlička nepatří mezi vaše oblíbené pracovní nástroje, a přesto se nechcete tohoto materiálu vzdát, tak si prostě pořiďte například froté.

-       Bavlněné froté se totiž žehlit přímo nemá. 

-       Praní se doporučuje na šedesát stupňů.

-       Díky tomu je vhodné na povlečení do dětských postýlek.

-       Takto vysoká teplota totiž zahubí případné roztoče.

Bavlněné povlečení je také cenově velice dostupné. Proto ho najdete nejen v domácnostech, ale také ve většině penzionů, hotelů, na kolejích i internátech.

DŮLEŽITÉ – pokud si koupíte látku v metráži, ze které se chystáte ušít povlečení či jiný výrobek svépomocí, pak myslete na to, že bavlna se může při praní trochu srazit. Proto se i povlečení vyrábí většinou o několik málo centimetrů větší.