6 nejčastějších materiálů, ze kterých se vyrábí povlečení

6 nejčastějších materiálů, ze kterých se vyrábí povlečení

Příjemné povlečení dokáže přispět ke kvalitnějšímu spánku. Víte, z jakých materiálů se nejčastěji vyrábí a co je pro ně typické?

Povlečení si dříve mohl dopřát jen málokdo

Povlečení představovalo pro velkou část lidské historie luxus, který si mohly dopřávat jen ty nejvyšší vrstvy obyvatel, jako byla šlechta a královská rodina. K šíření povlečení docházelo postupně. A až na konci 18. a počátku 19. století, kdy vznikala průmyslová výroba textilu, se ložní povlečení stalo součástí vybavení běžných rodin.

Dnes nás zřejmě ani nenapadne, jaký luxus si vlastně dopřáváme, když každý večer uleháme do postele s hebkým povlečením a čistým prostěradlem. Ne každému však „sedne“ určitý materiál, a proto, abychom se cítili jako v bavlnce, musíme být při výběru obezřetní. Podívejte se na náš přehled druhů povlečení, které se na trhu objevují.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak správně prát povlečení, aby vám dlouho vydrželo

Bavlněné povlečení

Jedná se o základ, který nikdy neomrzí. I přes to, že je na trhu mnoho dalších typů povlečení, někteří lidé nedají na klasiku dopustit. Proč tomu tak je? V prvé řadě se jedná o přírodní materiál, díky čemuž je velmi příjemný při kontaktu s pokožkou. 

Bavlněné povlečení je pružné, měkké a mezi jeho výhody patří také vysoká savost a prodyšnost. Jedinou nevýhodu lze spatřovat v nutnosti žehlení, bez kterého by povlečení bylo pokrčené.

Krepové povlečení

Vyrábí se z čisté bavlny, takže má stejné vlastnosti jako výše zmiňovaný druh povlečení. Jeho obrovská výhoda nicméně spočívá v tom, že jej nemusíme žehlit. Strukturu krepu tvoří střídající se hladká a zvrásněná část. Při koupi krepového povlečení mějte na paměti, že právě typická struktura nemusí být každému příjemná na dotek.

Polybavlněné povlečení

Polybavlna je směs bavlny a polyesteru, nejčastěji v poměru 80:20 (ale najdete i povlečení s větším podílem polyesteru). Oproti čisté bavlně je tento druh pružnější a může být i jemnější. Za největší plus můžeme považovat cenovou dostupnost a také to, že se méně krčí.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak správně žehlit povlečení

Bavlněné saténové povlečení

Jedná se o velice kvalitní povlečení, které navozuje pocit přepychuSaténové povlečení z bavlněného saténu je vyrobeno ze 100% bavlny a je opatřeno lesklou povrchovou vrstvou. 

Tento typ je na dotek velmi jemný a pevný, vyznačuje se dlouhou životností. Pokud chcete v parném létě alespoň v noci zchladit organizmus, oblečte své peřiny do saténu. Vzhledem k jemnosti materiálu jej doporučujeme prát při nižších teplotách a naruby. Některé druhy mají navíc nežehlivou úpravu.

Flanelové povlečení

Flanelové povlečení je dalším druhem vyráběným z čisté bavlny. Má proto všechny výhody tohoto skvělého materiálu, jako je prodyšnost, savost a podobně. Rozdíl je jen v tom, že flanel se vyrábí z látky o vyšší gramáži, která je povrchově „počesána“ a vyznačuje se tak větší jemností. Tento druh povlečení je vhodný spíš do zimních měsíců, jelikož je hřejivý.  

Mikroplyšové povlečení

Jedná se o jediný druh povlečení, který v našem výběru není z bavlny. Mikroplyšové povlečení se vyrábí z polyesteru a charakteristická je pro něj menší potřeba žehlení a rychlé schnutí

Mezi jeho nevýhody však patří nízká prodyšnost a tedy neschopnost odvádět vlhkost. Pokud se v noci potíte, mikroplyš pro vás nebude ten pravý materiál, jelikož by se pot vsakoval do látky. Raději dejte přednost přírodním materiálům.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKMikroplyšové povlečení vás skvěle zahřeje. V čem se liší mikroplyš a mikroflanel? 

Vyberte si povlečení v našem e-shopu

V našem e-shopu máme na výběr povlečení ze všech zmíněných materiálů. A vy si proto jednoduše můžete zvolit takové, které vám bude nejvíce vyhovovat. 

Vyberte si nové ložní prádlo